Czy wiesz jak handlować kryptowalutami? | Niezależny handel kryptowalutami

0
576

Inwestorze, czy wiesz jak handlować kryptowalutami?

Rynek krypto zyskuje na wartości z roku na rok, a same kryptowaluty mają coraz więcej zastosowań. Z tego powodu znaczna ilość osób decyduje się zainwestować w tę przyszłościową technologię. Warto jednak mieć na uwadze, że inwestycje w krypto wyglądają zupełnie inaczej, niż handel innymi aktywami na rynku tradycyjnym.

Kryptowaluta, jako aktowo

Większość różnic między rynkiem wirtualnych monet a tradycyjnym wynika z samej charakterystyki kryptowalut. Przede wszystkim, jest to aktywo istniejące jedynie w formie cyfrowej, w większości pozbawione oparcia w aktywie fizycznym, w przeciwieństwie do aktyw na giełdach tradycyjnych. Wyjątkiem od tej reguły są tzw. stablecoiny, czyli kryptowaluty powiązane z walutą fiduracyjną. Bezpośrednią konsekwencją tych cech jest fakt, że rynek kryptowalutowy zmienia się bardzo dynamicznie, a ceny rosną oraz spadają w przeciągu minut. E-monety nie mają żadnej ustalonej, “właściwej” ceny, a ich wartość opiera się tylko na spekulacjach, kierowanych surowym popytem i podażą. Ponadto, anonimowość użytkowników i niezależność od nadzoru zewnętrznego są jednymi z wartości, które od początku przyświecały idei kryptowalut, jeszcze przed powstaniem pierwszych funkcjonujących systemów. Co więcej, krypto-rynek jest relatywnie nowym zjawiskiem, przez co obowiązuje go niewiele ilość regulacji.

Gdzie handlować kryptowalutami – miejsc kilka

Najpopularniejszymi miejscami pozyskania oraz obrotu cyfrowym aktywem są krypto-giełdy, czyli internetowe platformy, umożliwiające handel kryptowalutami. Do ich zalet zdecydowanie należy powszechność oraz szeroki wybór dostępnych monet czy tokenów. Niestety, ze względu na dużą ilość transakcji, które zachodzą na nich każdego dnia, a także ilość przechowywanych tam jednostek, krypto-giełdy są częstym celem ataków hakerskich, których skutki trudno jest odwrócić. Stanowi to jeden z głównych powodów, przez których większość giełd wymaga przejścia wieloetapowego procesu potwierdzenia tożsamości podczas zakładania konta. Powoduje to zrozumiałą niechęć osób mocno zaangażowanych w społeczność kryptograficzną, gdyż anonimowość jest bardzo ważnym elementem cyfrowych pieniędzy.

https://www.youtube.com/watch?v=ZeK0UV9GXFA

Coraz popularniejsze stają się za to kantory kryptowalut online które stanowią łatwy i szybki sposób na zdobycie jednostek bez względu na zaawansowanie. Platformy takie jak Crypto-ATM oferują handel kryptowalutami bez rejestracji, zapewniając w zamian wysoki poziom zabezpieczeń i szeroki wybór walut zarówno “tradycyjnych”, jak i cyfrowych. Często dostępne są również dodatkowe funkcje ułatwiające dokonanie wymiany, takie jak opcja założenia portfela zastępczego, a także narzędzie stop-loss. Polega ono na wyznaczeniu procentowej granicy akceptowalnego wzrostu ceny. Jeśli podczas zakupu, który może zabrać od jednej minuty do 20, cena nabywanych jednostek wzrośnie powyżej tej granicy, transakcja zostanie przerwana. Chroni to klienta przed przepłaceniem w wyniku chwilowego wahania na rynku..

Jak handlować kryptowalami – strategii kilka

Strategie handlu kryptowalutami najczęściej przyjmują jedną z dwóch głównych form: krótkoterminową lub długoterminową.

Handel długoterminowy uznawany jest za łatwiejszy i często jest preferowany przez inwestorów, gdyż wymaga poświęcenia mniejszej ilości energii, niż krótkoterminowy. Polega na zakupieniu znacznej ilości jednostek kryptowaluty, a następnie ulokowaniu ich w bezpiecznym miejscu, najczęściej w wallecie typu “zimnego”. Kryptowaluta jest przetrzymywana w ten sposób przez znaczną ilość czasu, od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, aż jej średnia cena osiągnie oczekiwaną wysokość. Dzięki tej metodzie użytkownik nie musi martwić się niewielkimi, codziennymi zmianami, zachodzącymi na rynku.

Strategia krótkoterminowa z kolei wykorzystuje dokładnie te dynamiczne zmiany, które handel długoterminowy pomija. Wymaga od użytkownika uważnego śledzenia wykresów cen, aby wyłapać moment spadku, a następnie trafić na optymalny wzrost, aby sprzedać jednostki z zyskiem. Przychód z jednej transakcji może co prawda nie być zbyt wielki, jednak ta strategia zakłada wykonanie więcej niż jednej wymiany dziennie, przez co zysk zaczyna się kumulować. Popularnym elementem jest również spekulacja, czyli próby odgadnięcia, jak dane wydarzenie wpłynie na rynek. Ponieważ o cenie jednostek najczęściej decyduje “szum”, jaki się wokół nich tworzy, nawet negatywne wieści potrafią doprowadzić do jej wzrostu.

Handel kryptowalutami … czy ma przyszłość

Od początku pojawienia się pierwszej funkcjonującej kryptowaluty istniała garść sceptyków, którzy twierdzili, że to tylko chwilowy trend. Póki co jednak krypto-rynek rozwija się bardzo prężnie i próżno szukać znaków jego niechybnego upadku. Mimo powtarzanych od ponad 10 lat marnych prognoz kryptowaluty mają się świetnie, z roku na rok zwiększając swoją wartość. Świadomość oraz zainteresowanie społeczne również rosną, przez co coraz więcej osób z różnych środowisk prowadzi handel kryptowalutami. Implementacja systemów opartych na krypto również jest coraz częstsza nie tylko wśród prywatnych firm i międzynarodowych korporacji, ale nawet banków czy sieci sklepowych. Rynek kryptograficzny dynamicznie rozwija się i ewoluuje, stawiając przed użytkownikami coraz wygodniejsze, skuteczniejsze, bezpieczniejsze i bardziej różnorodne opcje oraz rozwiązania.

Dlatego odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, inwestowanie w kryptowaluty daje duże szanse na znaczące pomnożenie kapitału, jeśli jest zarządzane z głową i świadomością działań.

Kryptowaluty to stosunkowo nowy, fascynujący świat, który kusi nieograniczonymi możliwościami. Różni się jednak diametralnie od zwykłych giełd i aktyw, przez co nawet doświadczeni gracze giełdowi muszą się doedukować, zanim zaczną inwestować. Mimo to warto  się nim zainteresować, skorzystać, spróbować swojego instynktu i szczęścia w niezależnym handlu kryptowalutami, tym samym robiąc krok w przyszłość i przyczyniając się do rozwoju przełomowej technologii na miarę XXI wieku.