Separacja – rozwód na próbę?

0
435

Decyzja o rozwodzie jest z pewnością jedną z najtrudniejszych, jakie podejmujemy w życiu. Dlatego zawsze musimy posiadać absolutną pewność, co do tego że nie chcemy już żyć z naszym partnerem. Coraz więcej osób decyduje się na separację, która ma ich przekonać że rozwód jest jedynym rozwiązaniem.

Kiedy więcej nas dzieli niż łączy

Chyba mało kto decyduje się na rozstanie z powodu jednej kłótni (chociaż zdarzają się i takie sytuacje). Zazwyczaj rozkład związku następuje przez długie miesiące i lata. Przestajemy ze sobą rozmawiać, a sypialnia staje się miejscem, w którym tylko śpimy. Często pojawia się też osoba trzecia, którą jesteśmy my lub nasz partner zauroczeni. Wtedy w głowie pojawia się lampka ostrzegawcza: po co tak naprawdę dalej ciągnąć ten związek? Nie od razu mówimy o tym partnerowi, czasami długo nad tym rozmyślamy zanim zdecydujemy się na poważną rozmowę. Bywa, że słowa „chcę rozwodu” są wykrzyczane podczas kolejnej kłótni. Często po pojednawczych dyskusjach z partnerem sami nie jesteśmy już pewni czego chcemy. Tym bardziej, że rozwód niesie ze sobą konsekwencje choćby w postaci podziału majątku, co w pewnych sytuacjach może być dość skomplikowane. Również posiadanie dzieci nieco zmienia postrzeganie rozstania, boimy się że zafundujemy im traumę. Dlatego wiele małżeństw próbuje na początek sądowej separacji, chcąc przekonać się czy faktycznie lepiej będzie im się żyło bez partnera oraz jak sobie w tej sytuacji poradzą.

To nie koniec małżeństwa

Wybierając rozstanie z partnerem w postaci separacji należy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie jest ona równoznaczna z końcem małżeństwa. Podstawową różnicą między rozwodem a separacją jest więc fakt, że tylko w przypadku rozwodu możemy zawrzeć kolejny związek małżeński. Oczywiście będąc w separacji z małżonkiem możemy związać się z nową osobą, a nawet założyć rodzinę, jedynie niemożliwe jest zalegalizowanie tego związku. Podobnie, jak w przypadku rozwodu konieczne jest z kolei wniesienie pozwu do sądu. Zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem prawnika. W tym celu wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę hasła typu adwokat wrocław rozwód. Pozew może złożyć jedno z małżonków bądź oboje w zgodzie ze sobą. Co dzieje się dalej? O separacji orzeka zawsze Sąd Okręgowy odpowiadający miejscu zamieszkania bądź pobytu obojga partnerów (jeśli razem nie mieszkają, wtedy miejsca pobytu jednego z nich). Jeśli małżonkowie nie posiadają wspólnego małoletniego dziecka, postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym (tak samo dzieje się w przypadku gdy jedno z małżonków złoży pozew). I analogicznie: posiadający małoletnie dzieci muszą liczyć się z procesem sądowym. Nie jest tajemnicą, że separacja jest łatwiejsza do otrzymania niż rozwód. Dzieje się tak dlatego, że Sąd nie bada tutaj winy małżonków ani nie sprawdza czy rozkład małżeństwa jest trwały. Istnieją oczywiście sytuacje, kiedy Są może odmówić separacji. Stanie się tak z pewnością jeśli według Sądu przez separację ucierpi dobro niepełnoletniego dziecka lub orzeczenie stałoby w sprzeczności do zasad współżycia społecznego.

Czas na „dogadanie się”

W wyniku separacji między małżonkami ustaje wspólnota majątkowa, można w jej czasie podzielić osiągnięty razem majątek. Co ciekawe, orzeczenie separacji wcale nie oznacza, że jeden ze współmałżonków musi się wyprowadzić. Sąd ustala oczywiście o sposobie korzystania ze wspólnego domu (najczęściej w taki sposób aby partnerzy nie przeszkadzali sobie wzajemnie). W ten sposób zostaje określone, które pomieszczenia konkretnie otrzymują do indywidualnego użytku, a które muszą ze sobą dzielić (najczęściej jest to kuchnia, łazienka czy korytarz). Ważne jest, że takie orzeczenie nie jest wydawane tylko w przypadku, kiedy nieruchomość jest wspólna, ale także jeśli wynajmujemy mieszkanie lub należy ono do jednego z małżonków. Natomiast jeśli chcemy, żeby nasz małżonek wyprowadził się, możemy złożyć wniosek o jego eksmisję. Jeśli małżonkowie wcześniej uzgodnili między sobą zasady zgodnie z którymi będą korzystać ze wspólnego mieszkania lub domu, Sąd może odstąpić od orzekania w tej materii. A co tak naprawdę zyskujemy podczas separacji? Czas. Jest to moment, kiedy możemy zastanowić się czy naprawdę chcemy żyć osobno i spróbować porozumieć się ze sobą w kwestiach spornych. Jeśli jednak uznamy, że nasze małżeństwo faktycznie przestało istnieć, pora na kolejny krok: rozwód.